Uzavřené hranice odsouvají mezinárodní projekty

31. 3. 2020
Uzavřené hranice a nouzový stav v České republice odsouvá řadu vědeckých projektů. Jde zejména o ty, kde je nutný primární výzkum v zahraničí. Skupina dendrochronologů Mendelovy univerzity v Brně musela kvůli šíření nového typu koronaviru odsunout svoje projekty na Ukrajině a Slovensku. Na Ukrajině chtěli vědci koncem března pracovat na vytváření dubové chronologie, na východním Slovensku měli pomoci s datováním dřevěných kostelíků. Také tento projekt se odsouvá.

„Současný stav nám značně komplikuje řešení některých projektů, zejména těch, které předpokládají terénní práce v zahraničí. V současné době jsme s kolegy měli odjíždět na dva týdny odebírat dubové vzorky na jihozápadní Ukrajinu pro účely sestavení dubové letokruhové chronologie. Pokud zůstanou hranice zavřeny po dobu dalších několika měsíců, což lze předpokládat, tak je řešení tohoto projektu vážně ohroženo,“ uvedl Michal Rybníček z Ústavu nauky o dřevě Mendelovy univerzity v Brně

 Vědci MENDELU dlouhodobě pomáhají historikům a archeologům s datováním dřevěných historických objektů a vykopávek. Vychází přitom z chronologie z letokruhů dubů, kterou přes 20 let rozšiřují. Tato databáze zahrnuje v současnosti záznamy z více než 4000 živých stromů, historických dřevěných konstrukcí, archeologických a subfosilních tedy dosud nezkamenělých vzorků dřeva. Oproti jiným metodám umožňuje datovat s přesností na rok jakýkoliv dubový nález za posledních více než 2000 let.

 I když je jihozápadní Ukrajina rozsáhle zalesněná a bohatá na historické dřevěné budovy, je to jedna z posledních oblastí v Evropě, kde dosud nebyla vytvořena dobře proložená dlouhá letokruhová chronologie. „Cílem našeho projektu je sestavení dubové chronologie pro tuto oblast. Nejprve budou shromážděny již dříve datované letokruhové křivky z této oblasti. Následně chceme odebrat nové vzorky a to jak z živých stromů, tak z historických dřevěných staveb, které budou datovány podle slovenské a české chronologie nebo podle chronologií z východní Evropy na základě spolupráce se zahraničními laboratořemi,“ uvedl Rybníček, který tým výzkumníků MENDELU vede. Cílem je podle něj sestavit novou dubovou chronologie pro oblast jihozápadní Ukrajiny, která bude pokrývat nejméně posledních 500 let. Ta pak významně zvýší úspěšnost datování historických objektů v této oblasti a bude sloužit pro paleoklimatologické účely.

 Podle Rybníčka zatím není jasné, jak se bude postupovat, když nebude možné z objektivních důvodů podmínky projektu splnit. „V současné chvíli nikdo neví, tedy zda budeme muset dotaci poskytovateli vracet nebo bude posunut termín odevzdání výsledků projektu, s touto situací nikdo nepočítal a informace zatím chybí,“ říká vědec, která má naopak více času dokončit starší projekty, u kterých už má nasbíraná data a získané výsledky publikovat v odborných časopisech.

 Kontakt pro bližší informace: doc. Ing. Michal Rybníček, Ph.D., tel. 604 279 870,  michal.rybnicek@mendelu.cz, Ústav nauky o dřevě (LDF)

 

Více aktualit

Všechny aktuality