Národní kolo prestižní soutěže vyhrála studentka z Brna

7. 6. 2022
Historicky první české národní kolo prestižní soutěže Stockholm Junior Water Prize (SJWP), která spojuje středoškolské studenty se zájmem o vodu a její udržitelnost, vyhrála studentka z brněnského gymnázia Křenová Cécile Čechová. Porotu zaujala její práce, která se týkala rozsivek. Čechová postupuje do hlavní soutěže, která se uskuteční ve Švédsku na konci srpna.

Čechová využila rozsivky na analýzu hodnocení kvality vod. Celý název práce zní Využití diatomologie v paleoekologii s příkladem na studii prameniště du Loup Bourrou na archeologické lokalitě Bibracte ve Francii. Podle jednoho z porotců, Radovana Koppa z MENDELU, si vítězka vybrala velice složité téma, obzvláště na středoškolačku. „Výsledky mohou o historii lokality říci hodně nového. Studentka navíc v dnešním finálovém kole prokázala ze soutěžících nejlepší prezentační schopnosti, které budou ve Stockholmu potřeba,“ uvedl Kopp. Snad jedinou výtku k vítězce měla porota v tom, že si nenastudovala nejnovější literaturu.

Tu chce vítězná studentka ještě v následujících týdnech doplnit. „Doplním si také nějaké termíny. Finále ve Stockholmu jako stres neberu. Bude to skvělá, neuvěřitelná zkušenost, zkusit si mezinárodní soutěž v angličtině,“ uvedla osmnáctiletá Čechová. Jejím oblíbeným předmětem je biologie. O soutěži se dozvěděla přes známé, kteří pracují na MENDELU. „Chtěla jsem si vyzkoušet vědeckou práci. Příroda mne fascinuje, když něco začnu, jsem zvyklá to dělat na sto procent,“ uvedla studentka třetího ročníku gymnázia Křenová.

O Stockholm Junior Water Prize soutěží každý rok tisíce studentů z více jak 30 zemí napříč celým světem. Porotě překládají k posouzení práci, která přímo či nepřímo souvisí s vodou. Po čtvrtstoletí se soutěž díky MENDELU poprvé dostala do České republiky.

„Téma vody je v období klimatické uměny velice aktuální. Na naší univerzitě se jím zabývají celé týmy vědců a jsem rád, že se nad tématem zamýšlí i mladá generace. Voda je život a její nedostatek se dotkne v budoucnu nás všech a mladé generace zejména,“ uvedl rektor Mendelovy univerzity v Brně Jan Mareš.

Slavnostní vyhlášení SJWP se koná každoročně od roku 1997 a stalo se oblíbenou součástí Světového týdne vody, který probíhá 23. srpna – 1. září. Finálového kola ve Stockholmu se v termínu se účastní vítězové Národních soutěží a jejich práce pečlivě posuzuje porota složená z mezinárodních odborníků na oblast vody a její udržitelnosti. Cenu vítěznému studentovi nebo týmu studentů předává patronka ceny, švédská korunní princezna Viktorie. Vítězkou SJWP pro rok 2021 se stala Američanka Eshani Jha, studentka střední školy Lynbrook High School v San José v Kalifornii. Zabývala se výzkumem, jak jednoduchým a nákladově efektivním způsobem odstranit kontaminující látky ze sladké vody.

Odkaz na soutěž: O projektu – Stockholm junior water prize (mendelu.cz)