Na kolejích budou koordinátorky pro uprchlíky

4. 3. 2022
Počet dobrovolníků, kteří se zapojují do pomoci uprchlíkům z Ukrajiny se na Mendelově univerzitě v Brně postupně zvyšuje. Od příštího týdne budou na kolejích školy fungovat dvě koordinátorky mluvící rusky a ukrajinsky. Budou koordinovat pomoc uprchlíkům v jejich rodném jazyce.

Hanna Přinosilová v Brně žije od roku 2015. Pochází ale z města Dnipro (Dněpropetrovsk) na Ukrajině, kde zůstala část její rodiny. „V mém městě je zatím relativní klid. Na Ukrajině říkáme, že je klid, když nepadají bomby,“ uvedla Přinosilová. S žádostí o pomoc ji kontaktovala její bývalá učitelka češtiny. „Situaci v mé rodné zemi vnímám velmi špatně. Všichni chápou, co se teď děje a snažím se pomoc tím, čím můžu,“ uvedla Hanna Přinosilová.

Většina uprchlíků ubytovaných na kolejích přijíždí zatím zejména ve vazbě na studenty, pedagogy, či jiné zaměstnance školy. Často přitom není možné určit, kdy se do ČR dostanou. Před příjezdem je nutné udělat řadu telefonátů a nově příchozí také musí vyřizovat pobyt v Brně. Lidé přitom někdy nemají ani mobilní telefon.

„Mluvíme jedním jazykem a doufám, že příchozí budou rádi, když s nimi bude někdo schopen si promluvit. Řada z nich se bojí, říci si o pomoc. Nikdo z nás nechce být běžencem a žít na dávkách,“ uvedla Přinosilová. Firma, v které pracuje jí už nabídla pomoc pro tatínka, bratra a babičku, kteří zůstali na Ukrajině. Otec ji nakonec přijal ale s tím, že si ji odpracuje. Přinosilovou, která má v Brně českou rodinu a také maminku, česká pomoc překvapila. „Ta podpora je obrovská, Ukrajinci ji zatím neumí přijímat,“ uvedla. Lidem bude pomáhat ve volném čase a bude na telefonu. Ve firmě jí prý také vyjdou vstříc. Druhou koordinátorkou bude překladatelka z ruštiny Stanislava Špačková. Ta je Češka, ale chce využít svých jazykových schopností.

Na kolejích MENDELU je zatím ubytovaná více než desítka běženců. Ve většině případů jde o lidi s vazbami na některého ze studentů či pedagogů MENDELU. „Další pokoje zatím rezervujeme lidem, kteří se nám ozvali už před několika dny s tím, že jsou na cestě,“ uvedla Iva Jarolínová ze správy kolejí MENDELU. Škola postupně uvolňuje další kapacity. Několik desítek míst je volných už nyní na kolejích v Lednici.

Pro již ubytované matky s dětmi škola chystá transparentní účet, kam budou moci lidé přispívat. Funkční je už obědová karta, kam lidé přispěli spontánně částkou kolem 20.000 korun. Uprchlíci ji tak mohou využít na zabezpečení stravy. Škola pro uprchlíky chystá kurzy češtiny. Na kolejích buduje například dětský koutek.