MENDELU chystá první pracovní smlouvy pro uprchlíky

8. 3. 2022
Mendelova univerzita v Brně nabídne první pracovní smlouvy uprchlíkům z Ukrajiny. Jedná se o tým kolem profesora Volodymyra Rodčenka, který je prorektorem Charkovské národní univerzity V. N. Karazina. Ten přišel ve své zemi nejen o bydlení, bombové útoky ruských invazních vojsk se nevyhnuly ani charkovské univerzitě.

Rodčenko se rozhodl opustit Charkov brzy poté, co na město začaly dopadat ruské bomby. Jeho tým v minulosti pracoval například na strategii ekonomického rozvoje Charkova, zelených energiích a podobně. „Charkov dnes není místo k životu. Vzali jsme děti a všechny další, koho jsme mohli a jeli,“ uvedl Rodčenko, který do Brna dorazil po čtyřech dnech cesty o víkendu.

S rodinou a ostatními jeli dvěma auty. První přejezd dlouhý 230 kilometrů jim zabral sedm hodin, druhý dlouhý 500 kilometrů trval 17 hodin, třetí pak 31 hodin. „Problémem je nedostatek paliva, hodně lidí proto jezdí vlakem,“ uvedl Rodčenko. To je i případ jeho syna, který se v pondělí nacházel ještě v ukrajinském Lvově a snažil se dostat za otcem. Skupina profesora Rodčenka měla 7 osob, z toho dvě děti, zbylá část je ještě na cestě.

Na Mendelovu univerzitu má ukrajinský profesor už vazby z minulosti. „Dělali jsme spolu nějaké projekty, psali články,“ doplňuje svého staršího kolegu absolventka Mendelovy univerzity v Brně Natálie Veselá, která s ním byla po celou dobu od začátku invaze v kontaktu. Vedení Provozně ekonomické fakulty nyní hledá formu, jak Rodčenka s kolegy zaměstnat. „Směřujeme k uzavření pracovní smlouvy. Pěvně věříme, že se k panu profesorovi v nejbližších dnech připojí i doktorandi. Také ty zapojíme, někteří jsou ještě v průběhu studia, které u nás budou moci dokončit,“ uvedl děkan Provozně ekonomické fakulty Pavel Žufan.

Univerzita zatím uprchlíkům nabídla zázemí na kolejích, aktuálně jich má lidmi z Ukrajiny obsazených zhruba tři desítky. Dalších 70 míst je v současné době v Brně a v Lednici volných. „Jsme rádi za zázemí na Mendelově univerzitě i za práci, rozhodně chceme být přínosem a ne jen sedět se založenýma rukama,“ uvedl Rodčenko, který před šesti lety v Charkově zakládal Karazin business school. Jako prorektor působí od poloviny loňského roku a zabýval se oblastí HR a digitalizací. Rodčenko má sám 4 děti. V Brně působí i jeho dcera, která studuje v rámci Erasmu na Masarykově univerzitě. „Jsme velmi vděční Mendelově univerzitě za srdečně přivítání a kvalitní zázemí a organizaci našeho pobytu,“ dodal Rodčenko.

Foto: Profesor Rodčenko (vlevo) s děkanem PEF Pavlem Žufanem.