Jedním z partnerů a organizátorů akce je i Mendelova univerzita v Brně (MENDELU), která si pro zájemce o vědu připravila bohatý program v areálu univerzity v Černých Polích.
„Noc vědců je každoroční setkání veřejnosti s vědou a vědci, je to program, který na stovkách míst v celé Evropské unii ukazuje fascinující svět zejména přírodovědných a technických fenoménů“, vysvětluje Ing. Kateřina L. Brettschneiderová z PR oddělení MENDELU.
Na všech lokalitách se v jeden večer populární formou představí věda a zejména její nositelé – vědci, vynálezci, technici a komunikátoři vědy.
Program na MENDELU
Všechny aktivity proběhnou v areálu univerzity v Brně – Černých Polích, vstup z ulice Zemědělská
Zdraví v naší kuchyni
Důležitou roli v životě člověka dnes stále více hraje kvalita potravin, které využívá ve své kuchyni. Odborníci ze Zahradnické fakulty MENDELU se zaměřují na rostlinné potravinové zdroje, mezi které patří také zeleniny či léčivé a kořeninové rostliny. Testují nejen jejich kvalitu a zastoupení vybraných obsahových látek, ale zabývají se i rozšiřováním jejich biodiverzity a genetických zdrojů. Přijďte ochutnat své zdraví!
Život pod vodní hladinou
Život pod vodní hladinou je neskutečně bohatý a pestrý, tak neváhejte a nahlédněte do rostlinné a živočišné říše! Návštěvníci budou moci v budově M v prostorách Oddělení rybářství a hydrobiologie nahlédnout do laboratoří, kde se seznámí se zástupci rostlin a živočichů žijících ve vodě. Budou zde připraveny i ukázky organismů, které běžně neuvidí pouhým okem. V dalších prostorách budovy se mohou seznámit s běžnými zástupci sladkovodních ryb, se kterými se vyskytují v našich řekách a rybnících. Navíc se dozvědí, jakou cestu musí ryba urazit z rybníka na talíř, a zároveň si mohou vyzkoušet rybu ulovit. Ti nejmenší se mohou seznámit s životní poutí kapra Borise. Na viděnou se těší vaši průvodci vodním světem.
Radioekologie ve vědě, studiu a praxi
Představení radioekologických a radiobiologických disciplín vyučovaných na AF MENDELU a prezentace významných výsledků výzkumu realizovaného hostitelským pracovištěm (pracoviště radiobiologie Ústavu molekulární biologie a radiobiologie) a zahrnujícího radioekologickou problematiku.
Objevte své buňky pro vědu i vy!
Vyhlášeným tématem akce pro rok 2014 jsou buňky. Proto bude na pracovišti Ústavu chemie a biochemie připraveno pět tematických okruhů: jeden okruh se základními chemickými pokusy, tři prohlídkové okruhy (výzkumné laboratoře, přístroje, technologie), a také jeden okruh pro děti (s populárně chemickou a biologickou tématikou).
Víte, co jíte?
V noci vědců plné tajů, vyzkoušíte chutě čajů.
Čaj vám rádi nalejme, zajíte ho olejem
a kdo projde testem, zasytí se pestem.
Kdo má smysl pro legraci, pochopí i destilaci.
Škůdce berte s humorem, poraďte se s doktorem,
je to ten, co květy léčí, rostlinám to skvěle svědčí.
Barevné pšenice
Barevné pšenice jsou takové, které ve své obilce vytváří přírodní barviva, zejména anthokyany a karoteinoidy. Nejedná se tedy o žádné genetické modifikace a umělá barviva. Látky, které mají pro konzumenta zdravotní benefit (např. před kardiovaskulárními chorobami, rakovinou apod.). Získáte teoretické informace, ale i praktické zkušenosti, kde jsou barviva uloženy (s využitím mikroskopu) a budete možnost i ochutnávka pečiva z barevných pšenic.
Rostliny ze zkumavky
Uvidíte, jak je možné množit a vybírat rostliny (stromy) za pomoci technik explantátových kultur. Jak je možné z jedné části rostliny získat několik desítek stromu ne-li celý les.
Potraviny pod drobnohledem
Ve vestibulu na žlutém patře si návštěvníci mohou vyzkoušet své smysly a v mlékařském poloprovozu si můžete zahrát na mlékaře.
V 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00 pak budou probíhat prohlídky vedené lektorem po poloprovozech Ústavu technologie potravin.
Robotika
IT specialisté předvedou návštěvníkům v budově Q, jak se jedna z velmi oblíbených hraček (Lego) může proměnit pomocí vhodného programu ve funkčního robota, který se dokáže pohybovat v prostoru a rozpoznávat různé objekty. Návštěva robotické laboratoře inteligentních systémů je také doplněna o tematické ukázky z oblasti robotiky a manipulační techniky (např. robotická ruka hrající šachy).
Virtuální realita
Pro zájemce bude v budově Q přístupná i laboratoř virtuální reality, která slouží k modelování objektů v 3D prostoru (například při modelaci krajiny v souvislosti s proměňující se zástavbou). Součástí bude rovněž ukázka práce s rozšířenou realitou (tzv. augmented reality).
Síťová laboratoř
Poslední laboratoří, která bude ve fakultní budově Q přístupná, je tzv. síťová laboratoř, kde se návštěvníci dozvědí o fungování integrovaných síťových technologií. V praxi pak mohou sledovat ukázku zajištění kvality přenosu multimediálních služeb (Video on Demand, VoIP hovor) na typickém domácím připojení k internetu.
Kolejová laboratoř
V laboratoři řízení kolejových vozidel jsou instalovány dvě modelové tratě, jedna v měřítku H0 a druhá v měřítku TT. Obě tratě jsou řízeny počítačem — na počítači lze provádět úkony výpravčího (přehazovat výhybky a sledovat pohyb vlaku) i strojvůdce (ovládat jízdu lokomotivy). Bude vystavena ukázka elektroniky, která řídí trať, bude možné si vyzkoušet ovládání tratě i jízdu s připravenými vlaky.
Tajemný svět rozmnožování rostlin
Víte, že lze poznávat rostliny také podle semen? Přijďte se podívat na zvětšená semena rostlin – budete fascinováni jejich krásou.
Virtuální těžba v lese
Vyzkoušejte si těžbu dřeva harvestorem ve virtuálním lese.
Vstup na všechny akce je ve všech lokalitách zdarma.
Národním koordinátorem Noci vědců pro Českou republiku je již pošesté plzeňské Science Center Techmania. Akce se i v roce 2014 koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Zastoupení Evropské komise v ČR.
{FUNCTION[„po-modules-photogallery“](id=184)}
Více aktualit
-
Vědci se budou zabývat zadržováním vody v okolí lesních cest. Voda tam byla dosud povětšinou sváděna tak, aby cesty nenarušovala a z lesa rychle odtekla. V době klimatické změny a zvyšování teplot bude ale nutné tento postup změnit a lépe s vodou…21. 6. 2022
-
Rektor Mareš byl dnes slavnostně inaugurován
Nový rektor Jan Mareš (60), který byl dnes slavnostně uveden do své funkce, vnímá Mendelovu univerzitu v Brně jako tradiční, ale zároveň i jako moderní pracoviště, které svým zaměřením a rozsahem aktivit řeší nejen základní potřeby existence člověka…16. 6. 2022 -
MENDELU spouští nový web, je zaměřený na uchazeče
Mendelova univerzitě v Brně spouští po téměř dekádě nový web. Ten zůstává základním komunikačním prostředkem školy směrem k veřejnosti. Reaguje na potřeby současnosti, propojení se sociálními sítěmi, telefony nebo tablety. Zaměřený je zejména na…15. 6. 2022 -
Tiskové prohlášení k rozhodnutí NAÚ
Správní řízení o odnětí institucionální akreditace se týkalo pouze možnosti akreditovat nové studijní programy v rámci doktorského stupně studia na Provozně ekonomické fakultě.14. 6. 2022 -
Kvalita vody v rybnících se zhoršuje, paradoxně i díky čistírnám odpadních vod
Kvalita vody v českých rybnících se zhoršuje. Příčinou je zejména sucho a klimatická změna. Srážkové úhrny jsou stejné jako v minulosti, ale výpar mnohem vyšší. Velkým problémem se v posledních letech stává i budování čistíren odpadních vod u…14. 6. 2022 -
Rektor Mareš bude slavnostně inaugurován
Nový rektor Mendelovy univerzity v Brně Jan Mareš (60) bude ve čtvrtek 16. června inaugurován do své funkce. Slavnost se za účasti řady vzácných hostí uskuteční v univerzitní Aule od 14:00 hodin. Akademický senát zvolil Mareše v pořadí 34. rektorem…10. 6. 2022 -
Lesnictví prochází velkými změnami
České lesnictví prochází velkými strukturálními změnami. Lesy se mění a namísto stejnověkých monokultur budeme za pár desítek let procházet především smíšenými lesy s větší věkovou a prostorovou rozrůzněností. Důležitým pomocníkem k jejich správnému…8. 6. 2022 -
Národní kolo prestižní soutěže vyhrála studentka z Brna
Historicky první české národní kolo prestižní soutěže Stockholm Junior Water Prize (SJWP), která spojuje středoškolské studenty se zájmem o vodu a její udržitelnost, vyhrála studentka z brněnského gymnázia Křenová Cécile Čechová. Porotu zaujala její…7. 6. 2022 -
Réva vinná si poradila se suchem, raší i nové vinice
Dosavadní vývoj počasí je pro růst a vývoj révy vinné příznivý. Réva vinná si díky hlubokému kořenovému systému zatím většinou dobře poradila se suchem. Také nově vysazené vinice začaly dobře rašit, říká v komentáři Pavel Pavloušek ze Zahradnické…6. 6. 2022 -
Vědci budou zkoumat nerovnosti na evropském pracovním trhu
Vědci z více než 30 evropských zemí budou zkoumat nerovnosti na pracovním trhu mezi staršími zaměstnanci. Projekt financovaný Evropskou unií si klade za cíl zjistit aktuální stav a připravit doporučení pro politiky jak nerovnosti řešit. Téma je…6. 6. 2022