Lednice přijala uprchlíky s otevřenou náručí

20. 4. 2022
Část ukrajinských uprchlíků přijala také lednická Zahradnická fakulta MENDELU. Postarala se jim o stravu, výuku českého jazyka i lékařskou péči. Nyní se intenzivně pracuje hlavně na zprostředkování zaměstnání.

V současné době je na lednických kolejích ubytováno celkem 53 Ukrajinců, zejména se jedná o ženy a děti. Ihned po příjezdu prvních uprchlíků jim byla zajištěna péče obvodních lékařů a pediatrů, navíc funguje i ukrajinský lékař na telefonu. Fakulta dále uspořádala sbírku slovníků, zajistila QR kódy s odkazy na on-line překladače a ustanovila fakultní koordinátorku.

Od počátku dubna se pro ně podařila zajistit výuka českého jazyka, která probíhá dvakrát týdně. Děti školního věku pak dochází od 4. dubna do místní Základní školy Lednice.

Zajišťování teplé stravy funguje formou spolupráce, kterou si pochvaluje i paní Lesia, koordinátorka ukrajinské skupiny. Zahradnická fakulta Ukrajincům pomáhá se zajišťováním potravin i financováním.

Fakultní koordinátorka se nyní se svým týmem zaměřuje hlavně na pomoc při hledání vhodného zaměstnání. Osloveny byly zejména lokální firmy, např. Annovinno, Moravoseed a další. Tímto způsobem se podařilo zaměstnat již 11 osob a další čeká tento týden pracovní pohovor. Jednu Ukrajinku, která ve své vlasti působila jako dětská psycholožka a učitelka ve školce, se podařilo díky spolupráci s Charitou Břeclav a krizovým štábem tamtéž zaměstnat v břeclavské adaptační školce.

Neocenitelnou aktivitu vyvíjejí také studenti naší fakulty. Jejich aktivity organizuje Spolek studentů LED. Rozdávali stuhy v ukrajinských barvách, uspořádali ve spolupráci s místními firmami sbírku zdravotnického materiálu a sami mezi sebou vybrali 10 tisíc korun, které odeslali na účet MENDELU pomáhá. Vybrané peníze půjdou na podporu osob dotčených válečným konfliktem na Ukrajině, které jsou ubytované na kolejích MENDELU.

Zajímavou aktivitou je též sbírka jízdních kol. Zaměstnanci ZF MENDELU poskytli ubytovaným Ukrajincům 6 kol pro dospělé, 2 dětská kola a brzy přibudou další. Snad jim objevování krás Lednickou-valtického areálu alespoň na chvíli dovolí zapomenout na to, co prožili.